درباره وبلاگ


"هر عملی که شما را به این دنیا وابسته می کند رها کنید و اعمال پیوند دهنده آخرت را پیشه کنید" سردار شهید حاج منصور خادم صادق - شهادت : 1/8/1372 - محل شهادت : دلیجان در حین انجام ماموریت - مسئولیت : فرمانده محور لشکر 19 فجر فارس :::::::::::::::::::::::::: امروز گرچه از قافله شهدا جا مانده ایم اما یه چیز آدمو دلگرم می کنه و اون حرفیست که چند سال پیش مقام معظم رهبری فرمودند که : امروز زنده نگه داشتن یاد شهدا،کمتر از خود شهادت نیست . سن و سالی نداریم . وقتی پا به این دنیا گذاشتیم تازه 8 سال دفاع مقدس تموم شده بود. نه چیزی از جنگ دیدیم نه حضوری داشتیم ... ولی آنچه که شنیده ایم و دیده ایم و برایمان مشهود است، فضای جبهه و جنگ یه فضای خیلی آسمونی بوده .... یعنی هرکسی به هر نحوی تونسته دل از زمین و اهلش بکنه ... میگن تو جبهه خیلی صفا و معنویت بوده ... میگن شب های عملیات یه حال و هوای دیگه ای داشتن ... میگن رزمنده ها نماز شب و زیارت عاشوراشون ترک نمی شده ... میگن ...... راستش خیلی چیزا برامون گفتن .... ولی جز حسرت چیزی در دل نمانده که ای کاش ما هم اونجا بودیم ... حالا که نبودیم ... پس چه کار کنیم ؟؟.... بشینیم و نگاه کنیم و حسرت بخوریم ؟؟؟؟..... پس راه شهدا چی میشه ؟؟؟؟ کی باید راهشون رو ادامه بده ؟؟؟؟ حسرت که دردی رو دوا نمی کنه ... همش ذکر زبونمون شده " بعد از شهدا ما چه کردیم " یا " شهدا شرمنده ایم ... " خب پاشو ... چرا نشستی ؟؟؟بجای شرمنده بودن پاشو یه قدمی بردار .... داری به چی فکر می کنی ؟؟..... راه روشنه ... یا علی بگو حرکت کن ... اگه دیر کنی بیشتر از قافله عقب می مونی ها ... منتظر چی هستی .... شهدا امروز چشمشون به منو شماست .... ببین چی از ما خواستند و ما گوش نکردیم .... هنوز هم دیر نشده .... فکر نکنی اونا رفتن ... شهید زنده هست ... ازشون کمک بخواه ... از چی ناراحتی ؟؟ از این که تو جبهه نبودی ؟؟ بابا الان تو جبهه ای ... تو جنگی .... حواست هست ؟؟؟ اطرافت رو نگاه کن .... از ما گفتن بود ... حالا خود دانی .... دستت رو بذار تو دست شهدا ... پاشو ...
RSS Feed
٢٠ آذر ۱۳۸٩ :: ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ ::  نويسنده :

در جریان مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب در طی هشت سال گذشته، از مذاکرات سعدآباد گرفته تا بروکسل، ژنو، تهران و نهایتاً مذاکرات "سری ژنو 1و2"، مذاکرات ژنو 3 پیروزمندانه ترین مذاکرات بوده است که تیم ایرانی توانست در این مذاکرات، ایده ها و شرایط خود را به گروه 1+5 دیکته کند.

لس آنجلس تایمز: ایران در ژنو ناکارآمدی فشارهای آمریکا را به رخ کشید .

در اولین نگاه، ایران پیروزی در نحوه برگزاری مذاکرات را از آن خود کرد چراکه نشان داد هیچ‌گونه هزینه‌ای برای این گفت‌وگوها پرداخت نخواهد کرد و اکنون گروه 1+5 است که باید بهای مذاکرات با ایران را بپردازد. این در حالی بود که معتبرترین روزنامه سوئیسی و متعاقب آن روزنامه های فرانسوی از تلاش نیم ساعته "ویلیام برنز" شوالیه ساختمان پنج طبقه وزارت امور خارجه امریکا برای دیدار خصوصی با دکتر جلیلی سرپرست تیم ایرانی و در نهایت موافقت نکردن او با این دیدار خبر دادند که نشان‌دهنده توانایی و ابتکار عمل جلیلی در دور سوم از مذاکرات ژنو است.

در دومین نگاه، اقرار امریکایی‌ها به این نکته که ایران اغلب وقت مذاکرات را به عملکرد نادرست و ابهام آفرین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معطوف کرده و پایبند نبودن غرب به قوانین و مقررات آژانس و همچنین توافقات با ایران را ناشی از عملکرد نامناسب و ابهام آفرین این نهاد ارزیابی می کند، یک پیروزی مهم است که در هیچ‌کدام از مذاکرات قبلی، چنین فضایی برای ایرانی‌ها ایجاد نشده بود.

براساس این گزارش، اقرار دیگر امریکایی‌ها به این نکته که "مذاکرات مختصری در مورد راکتور تحقیقاتی تهران در ژنو3 به‌عمل آمد و طرفین علی‌رغم سرمایه‌گذاری فراوان امریکایی‌ها در ارتباط با پیشنهاد جدید که آن را برای ایران بسیار جذاب قلمداد می‌کردند، به‌صورت محدود در مورد آن صحبت شد"، نشانه دیگری از غلبه منطق هیئت ایرانی بر جریان مذاکرات و در دست گرفتن ابتکار برای هدایت گفت‌وگوها است.

همچنین توافق بر استانبول به‌عنوان مکان نشست بعدی در اواخر ژانویه به‌جای پایتخت یک کشور اروپایی، در حالی که ترکیه یک کشور مسلمان است و در جریان بیانیه تهران نیز به روندی سازنده با ایران وارد شد، برای اولین بار در طی هشت سال گذشته رخ داده است.

اما شاید بزرگ‌ترین پیروزی ایران در این نبرد سنگین دیپلماتیک در این دور از مذاکرات را بتوان وادار کردن غرب به پذیرش مذاکره در مورد مشترکات مورد تائید طرفین دانست. غربی‌ها در ژنو3 فقط با دستور کار شکلی وارد مذاکرات شده بودند که ایران توانست یک موضوع محتوایی مهم را در مورد دستور کار مذاکرات آتی به آنها تحمیل کند.

بر مبنای تعهدی که 1+5 داده بحث درباره حقوق هسته ای ایران به هیچ وجه در دستور کار هیچ مذاکره ای در آینده نخواهد بود. در واقع باید گفت غرب این موضوع را پذیرفته و این دستاورد بزرگ هیئت ایرانی است.

فیلم و فایل صوتی مذاکرات موجود است و در آن کاملاً  مشخص است که توافق نهایی جلسه که توسط خانم اشتون جمع بندی شد این است که دستور کار جلسه بعدی "یافتن نقاط مشترک" و "گفت‌وگو برای همکاری حول نقاط مشترک خواهد بود و این دقیقاً همان چیزی است که ایران، قبل از مذاکرات اعلام کرده بود. اگرچه به‌دلیل ضعف خانم اشتون و اختلافات داخلی، 1+5 ممکن است نتوانند به توافق پایبند بمانند.

ژنو3 علاوه بر اینکه یک پیروزی دیپلماتیک برای ایران بود، یک پیروزی رسانه ای هم محسوب می شود. عملیات رسانه ای انجام شده از جانب ایران در این دور از مذاکرات، یک عملیات بسیار موفق بود که می توان آن را یک نمونه قابل توجه از پیروزی ایران در جنگ نرم به حساب آورد. رسانه های غربی در طول مدت مذاکرات کاملاً  منفعل بودند و در موارد متعدد به بازنشر تولیدات رسانه های ایران پرداختند.

ایران در ژنو 3 موفق شد اولاً  افکار عمومی جهانی را متقاعد کند که 1+5 و تروریست ها در جنایت علیه دانشمندان ایرانی هم دست بوده اند و عملاً  تقسیم کاری میان آژانس، شورای امنیت و تروریست ها وجود دارد، ثانیاً به محاکمه جدی 1+5 در این زمینه پرداخت و ثالثا توانست 1+5 را وادار به عذرخواهی در این مورد کند.

ایران در ژنو 3 شکست خورده و ناکارآمد بودن راهبرد دو مسیره فشار- مذاکره را ثابت کرد و غرب به وضوح دید که فشارها هیچ تاثیری بر ایران نداشته بلکه آن ر ا مصمم‌تر و سرسخت‌تر کرده است


یک روزنامه آمریکایی در ارزیابی مذاکرات ژنو خاطرنشان کرد: سیاست دولت اوباما در تحریم و فشار اقتصادی برای توقف برنامه هسته ای ایران ناموفق بوده است.
لس آنجلس تایمز نوشت: مذاکره با ایران پس از مدتها انتظار بدون دستیابی به موفقیت محسوس پایان یافت. این ماجرا آسیب قابل توجهی به استراتژی دولت اوباما مبنی بر تحریم های سنگین و دیپلماسی توام با صبوری وارد می آورد. ایران در این مذاکرات با برگزاری نشست ماه آینده در استانبول موافقت کرد اما هیچ علاقه ای برای توقف تحقیقات هسته ای نشان نداد و دعوت ایالات متحده برای دیدار دوجانبه با مقامات آمریکایی را نیز رد کرد. یکی از دیپلمات های ارشد آمریکا این گفتگوها را «بسیار مشکل» خواند و به نظر می رسد گفتگوهای ژنو دستاورد کمتری نسبت به آخرین دور گفتگوی قدرت های بزرگ با ایران در اکتبر 2009 داشته است. در آن زمان ایران و سایر شرکت کنندگان بر روی توافقی کار کردند که دسترسی ایران به اورانیوم غنی شده اش را محدود می کرد و در عوض برای رآکتور پزشکی این کشور سوخت تامین می کرد. البته آن توافق ظرف چند هفته با شکست روبرو شد.
این روزنامه به نقل از ری تکیه عضو شورای روابط خارجی آمریکا یادآور می شود: رویکرد واشنگتن بر «تحریم های سنگین به همراه تماس» استوار است. اما نتایج مذاکرات اخیر نسبت به استراتژی دولت اوباما شبهه وارد کرده است؛ اینکه تحریم های اقتصادی می توانند به ایران برای توقف برنامه فشار وارد کنند و ضمنا آمریکا و متحدانش می توانند از طریق دیپلماسی، مانع چانه زنی ایران با استفاده این کشور از دستاوردهای هسته ای خود شوند. راهبرد دولت اوباما با یک آزمون مهم روبرو شده است و تا اینجای کار، نتوانسته سربلند بیرون بیاید. آخرین دور تحریم ها از 6 ماه پیش به اجرا گذاشته شده است.
لس آنجلس تایمز همچنین از قول دیپلمات ها نوشت: مقامات غربی نتوانستند ایرانی ها را به پذیرش محور قرار دادن برنامه هسته ای این کشور در مذاکرات استانبول متقاعد کنند. در عین حال یکی از مقامات ارشد دولت اوباما می گوید «این یک شروع است. ما انتظار نداشتیم که بتوانیم با انجام همین یک دیدار درباره پیشرفت حاصله قضاوت کنیم.» مذاکرات ژنو از چندین جهت برای ایران موفقیت آمیز محسوب می شود. مقامات ایرانی توانستند توجهات را به شکایت هایشان، از جمله اتهام وارد شده به غرب یا اسرائیل در مورد دست داشتن در ترور اخیر دانشمندان ایرانی، جلب کنند. ضمنا آنها بر موضع پرطرفدار خود در داخل ایران، یعنی عدم موافقت با توقف برنامه هسته ای، پافشاری کردند.موضوع مطلب : تحلیلی / سیاسی
 
 
نویسندگان
پیوندها
آخرین مطالب