پیروزی منطق ایرانی در ژنو 3 با دیپلماسی بسیجی

یک روزنامه آمریکایی در ارزیابی مذاکرات ژنو خاطرنشان کرد: سیاست دولت اوباما در تحریم و فشار اقتصادی برای توقف برنامه هسته ای ایران ناموفق بوده است.
لس آنجلس تایمز نوشت: مذاکره با ایران پس از مدتها انتظار بدون دستیابی به موفقیت محسوس پایان یافت. این ماجرا آسیب قابل توجهی به استراتژی دولت اوباما مبنی بر تحریم های سنگین و دیپلماسی توام با صبوری وارد می آورد. ایران در این مذاکرات با برگزاری نشست ماه آینده در استانبول موافقت کرد اما هیچ علاقه ای برای توقف تحقیقات هسته ای نشان نداد و دعوت ایالات متحده برای دیدار دوجانبه با مقامات آمریکایی را نیز رد کرد. یکی از دیپلمات های ارشد آمریکا این گفتگوها را «بسیار مشکل» خواند و به نظر می رسد گفتگوهای ژنو دستاورد کمتری نسبت به آخرین دور گفتگوی قدرت های بزرگ با ایران در اکتبر 2009 داشته است. در آن زمان ایران و سایر شرکت کنندگان بر روی توافقی کار کردند که دسترسی ایران به اورانیوم غنی شده اش را محدود می کرد و در عوض برای رآکتور پزشکی این کشور سوخت تامین می کرد. البته آن توافق ظرف چند هفته با شکست روبرو شد.
این روزنامه به نقل از ری تکیه عضو شورای روابط خارجی آمریکا یادآور می شود: رویکرد واشنگتن بر «تحریم های سنگین به همراه تماس» استوار است. اما نتایج مذاکرات اخیر نسبت به استراتژی دولت اوباما شبهه وارد کرده است؛ اینکه تحریم های اقتصادی می توانند به ایران برای توقف برنامه فشار وارد کنند و ضمنا آمریکا و متحدانش می توانند از طریق دیپلماسی، مانع چانه زنی ایران با استفاده این کشور از دستاوردهای هسته ای خود شوند. راهبرد دولت اوباما با یک آزمون مهم روبرو شده است و تا اینجای کار، نتوانسته سربلند بیرون بیاید. آخرین دور تحریم ها از 6 ماه پیش به اجرا گذاشته شده است.
لس آنجلس تایمز همچنین از قول دیپلمات ها نوشت: مقامات غربی نتوانستند ایرانی ها را به پذیرش محور قرار دادن برنامه هسته ای این کشور در مذاکرات استانبول متقاعد کنند. در عین حال یکی از مقامات ارشد دولت اوباما می گوید «این یک شروع است. ما انتظار نداشتیم که بتوانیم با انجام همین یک دیدار درباره پیشرفت حاصله قضاوت کنیم.» مذاکرات ژنو از چندین جهت برای ایران موفقیت آمیز محسوب می شود. مقامات ایرانی توانستند توجهات را به شکایت هایشان، از جمله اتهام وارد شده به غرب یا اسرائیل در مورد دست داشتن در ترور اخیر دانشمندان ایرانی، جلب کنند. ضمنا آنها بر موضع پرطرفدار خود در داخل ایران، یعنی عدم موافقت با توقف برنامه هسته ای، پافشاری کردند.

/ 0 نظر / 33 بازدید